Økonomi

Hvordan bli rik? Konkrete tips og råd for deg som vil bli rik (2022)

Hvis du er nysgjerrig på hvordan du kan bli rik, er dette artikkelen for deg.

Her går vi gjennom statistikk som viser hvordan de fleste rike mennesker har blitt rike, og du ser dermed hva du må gjøre selv for å nå de samme målene.

Tidligere har vi skrevet om den kjente investoren sine beste råd for å bli rik, men her får du det enda mer konkret, forankret i studier og bøker som har undersøkt rike mennesker sine vaner.

Hva betyr det egentlig å være rik?

Siden alt er relativt, er det ikke så lett å definere rikdom. Wikipedia definerer rikdom som:

En overflod av verdifulle økonomiske eiendeler eller fysiske eiendeler som kan konverteres og benyttes til transaksjoner.

En populær måte for å måle om man er rik eller ikke, er å se på om man er dollarmillionær. 

En dollarmillionær har en nettoverdi på minst 1 million dollar eller mer, etter at gjeld er trukket fra. 

I dag tilsvarer det rundt 8,8 millioner kroner, noe som for de fleste er en komfortabel sum. 

Hvis du er dollarmillionær, er du faktisk blant verdens 0,6 % rikeste og i Norge er vi 182.000 dollarmillionærer.

600.000 Nordmenn er millionærer i Norske kroner og 341 er milliardærer, men vi velger altså å bruke dollarmillionær som eksempel på å bli rik i denne artikkelen.

Hvem er de rike og hva skiller de fra andre?

En stor studie publisert av Fidelity Investments kom frem til at 88 % av alle dollarmillionærer er self-made, med andre ord ikke arvinger. 

De fleste som er rike i dag har bakgrunn fra middelklassen eller lavere. 

Det betyr ikke at de er gründere hele gjengen, men at de har akkumulert pengene sine på et eller annet vis på egenhånd, uten å arve pengene.

Studien viser videre at de fleste pengene kommer fra avkastning på investeringer og kapital, samt kompensasjon, aksjeopsjoner og utbytte fra selskapene de rike jobber i eller driver.

66 prosent av millionærer eier sin egen virksomhet, og omtrent alle de rike har til felles at de er svært opptatt av sparing og investering.

I snitt tar det 32 år å bli self-made dollarmillionær, og de fleste kan først skilte seg med millionær-status etter fylte 50 år. Så lite som 1 % får millionær-status før fylte 40 år. 

Flere bøker og studier viser klart og tydelig at den gjennomsnittlige dollarmillionæren ikke er flashy eller kaster rundt seg med penger. De er hardtarbeidende, vanlige folk. 

Ifølge en undersøkelse blant 10.000 rike amerikanere, lever 94 % av de rike på mindre enn det de tjener. 

De fleste bor i vanlige nabolag, kjører brukte biler, bruker lite penger på å spise ute og er generelt sparsommelige. 

De er opptatt av å følge budsjett og å investere pengene sine smart. 

Les: Personlig økonomi – 19 Tips til en bedre og tryggere økonomi

Hvordan bli rik?

Så, hvordan kan du gå frem for å bli rik selv? 

For å følge i de rikes fotspor, trenger du å enten starte din egen bedrift, eller fokusere på karrieren og få deg en jobb med høy lønn. 

Pengene du tjener må spares og investeres smart og videre kan du utforske andre inntektsmuligheter for å få flere ben å stå på. 

Her går vi gjennom de 4 stegene for å bli rik: 

1. Fokuser på karrieren og skaff deg jobb med høy lønn

Split

En av de mest effektive måtene for å bli rik, er å skaffe deg en jobb som gir høy inntekt.

For å bli rik trenger du en inntekt, og den enkleste måten for å skaffe seg inntekt er å få seg en jobb.

Jo bedre jobb og høyere lønn du har, jo raskere vil du kunne bli rik.

Du kan starte ditt eget firma og investere pengene dine riktig, men faktum er at den sikreste veien for å bli rik er å ha en jobb som gir deg høy inntekt.

Hvis den høye inntekten kommer fra en forutsigbar og stabil kilde som en jobb gjerne er, er det en stor fordel. 

For å bli rik, bør du helst ha store summer som kommer inn hver måned, som lar deg spare og investere så mye penger som mulig over lang tid. 

Som regel kreves det høy utdannelse for å få en godt betalt jobb, men det finnes også jobber med høy lønn hvor du ikke trenger å gå på skole i mange år. 

Noe som er interessant, er at flere av yrkene som gjør det best på lønnsstatistikken, ikke krever spesielt lang utdannelse: 

1.1 Topp 50 best betalte yrker i Norge i 2021: 

Gjennomsnitt av privat og offentlig sektor. 

YrkeMånedslønn 2021Årslønn 2021
Handels- og skipsmeglere1128801354560
Ledere av olje- og gassutvinning mv.1105801326960
Finansmeglere1043301251960
Toppledere i offentlig administrasjon1025201230240
Ledere av forsikring og finansvirksomhet1019201223040
Flygeledere963701156440
Finans- og økonomisjefer961201153440
Flygere935801122960
Legespesialister914701097640
Forsknings- og utviklingsledere884801061760
Geologer og geofysikere883801060560
Administrerende direktører872401046880
Dommere860301032360
Personalsjefer857501029000
Sivilingeniører (geofag, petro-leumsteknologi, metallurgi mv.)850301020360
Ledere av IKT-enheter848501018200
Salgs- og markedssjefer82110985320
Ledere av industriproduksjon mv.76570918840
Allmennpraktiserende leger75650907800
Ingeniører innen petroleum, bergverk og metallurgi75370904440
Andre ledere av produksjon og tjenesteyting75030900360
Eiendomsmeglere og – forvaltere74970899640
Offiserer fra fenrik og høyere grad74330891960
Ledere innen akvakultur mv.74320891840
Sivilingeniører (elkraftteknikk)74210890520
Andre administrative ledere74100889200
PR- og informasjonssjefer73990887880
Jurister og advokater73850886200
Sivilingeniører (elektronikk)73090877080
Andre sivilingeniører (unntatt elektroteknologi)72600871200
Politikere72540870480
Sivilingeniører (maskin- og marin-teknikk)72170866040
Strategi- og planleggingssjefer71910862920
Kjemikere71090853080
Kontrolloperatører ved olje- og naturgassraffineringsanlegg70530846360
Ledere av logistikk og transport mv.70330843960
Sivilingeniører (telekommunikasjon)70000840000
Rådgivere/forskere, samfunnsøkonomi69620835440
Finans- og investeringsrådgivere69380832560
Finansanalytikere68610823320
Sivilingeniører (bygg og anlegg)68540822480
Skipsmaskinister68360820320
Dekksoffiserer og loser68140817680
Salgskonsulenter innen tekniske og medisinske produkter67910814920
Tannleger67890814680
Ledere av helsetjenester67870814440
Organisasjonsrådgivere mv.67690812280
Systemanalytikere/-arkitekter (IT)67530810360
Sikkerhetsanalytikere mv.67010804120
Norges best betalte yrker, årslønn og månedslønn, hentet fra SSB 2022.

Skipsmegler, som topper hele listen og i snitt tjener 1,35 millioner i året, er for eksempel ikke en beskyttet tittel i følge utdanning.no

Du trenger ingen spesiell utdannelse for å jobbe som skipsmegler, selv om en økonomisk, teknisk eller maritim bakgrunn er å foretrekke. 

Salgskonsulenter, selgere og salgssjefer er også alltid å finne på inntektstoppen. 

Hvis du blir god på salg, kan det være virkelig gode penger å tjene på det.  

Grunnen er at det er selgerne som står for de største inntektene til bedrifter og som sitter på verdifulle kunderelasjoner. 

Ofte tjener derfor selgere bedre enn toppsjefene i selskapet. 

Man trenger ikke noen utdannelse innen salg for å komme i gang med salg, selv om det finnes.

Flere eksempler på yrker med høy lønn og kort utdannelse:

  • Flygeledere tjener i snitt 1,15 millioner kroner i året og har kun krav om 2 års utdannelse
  • Piloter tjener i snitt 1,12 millioner kroner i året, og har 2 års utdannelse.
  • Salgssjefer tjener i snitt 985.000 kroner i året
  • Salgskonsulenter innen tekniske og medisinske produkter tjener i snitt 814.000 kroner i året.
  • Lokomotiv og T-baneførere som i snitt tjener 719.000 kroner i året, har kun krav om 1 års utdannelse. 

1. 2 Slik får du høyere lønn på jobben

Som nyutdannet og nyansatt er det ikke naturlig å få seg jobb med kjempehøy lønn i de fleste yrker. 

I begynnelsen kan det for mange være lurt å ta en jobb med lav lønn hvor du kan lære mye og få deg relevant erfaring først, som vil være inngangsbilletten til neste jobb med høyere lønn. 

For å klatre i stigen, få bedre stillinger og høyere lønn er det noen grep du bør være klar over:

  • Spesialisere deg innen fagfelt som gjør deg ekstra ettertraktet

    Her kan det være lurt å videreutdanne deg, lære deg ting på egenhånd samt ta nye muligheter som dukker opp.
  • Ha jevnlige lønnsforhandlinger med lederen din

    Du har spesielt gode argumenter til en lønnsøkning om du har fått mer ansvar og mer krevende oppgaver i stillingen siden sist.
  • De største lønns-hoppene kommer ved å bytte jobb eller stilling

    Statistikk fra Tekna viser at de største lønnsøkningene kommer av å bytte jobb, eller å bytte stilling innad i selskapet du allerede jobber for.

    Dette kommer gjerne av at en ny stilling gjerne betyr større ansvar, eller at erfaringen og kunnskapen du har er ettertraktet av en ny arbeidsgiver.
  • Vurder jobb i et internasjonalt selskap

    Her i Norge er det ofte liten forskjell på lønna til toppledere og de andre ansatte.

    I utlandet er det ofte helt annerledes syn på lønn, med høyere lønninger til høye stillinger. I mange tilfeller helt latterlig høye lønninger.

    Hvis du er på jakt etter jobber med høy lønn, kan det være noe å ta med i vurderingen.   

1.3 Kan du få eller kjøpe aksjer i selskapet du jobber for?

Flere både store og mindre selskaper tilbyr gode aksje-avtaler for sine ansatte.

Her er det vanlig at du får mulighet til å kjøpe aksjer i selskapet du jobber for til en rabattert pris. 

Hvis jobben din tilbyr dette og du har troen på at selskapet vil gjøre det godt i fremtiden, kan avtaler som dette være en gullgruve. 

Si at du jobber i det samme selskapet i 15 år. 

Du jobber deg opp stigen slik at du ender opp med en god stilling og komfortabel lønn. 

Samtidig har du kjøpt aksjer på rabatt i selskapet ved hver anledning. 

Så blir selskapet kjøpt opp av et annet selskap for hundrevis av millioner, og da sitter du plutselig veldig godt i det økonomisk. 

Du nyter godt av en god og trygg lønn over flere år, samtidig som du kan cashe ut aksjene dine som nå er verdt (forhåpentligvis) flere millioner. 

Det er mange som har blitt rike av å gjøre dette!

2. Starte din egen bedrift

Split

Ifølge den kjente boken The Millionaire Next Door, eier 66 prosent av millionærene sin egen virksomhet. 

De som er selvstendig næringsdrivende har fire ganger så stor sannsynlighet for å bli dollarmillionærer.

I nesten hvilken som helst vanlig lønnet jobb – selv en som betaler mye i timen, som advokat eller lege, baserer det seg fortsatt på at hver time du jobber, får du betalt.

Det er med andre ord et tak på hvor mye du kan tjene.

Når du starter din egen bedrift som lykkes, kan du etterhvert tjene mer penger uavhengig av hvor mye du jobber. 

Du eier hele selskapet selv eller med noen få andre, slik at du selv får hele, eller deler av, overskuddet bedriften skaper. 

Istedenfor at jobben din gjør andre personer rikere enn deg selv, har du her selv kontrollen. 

Problemet med å starte sin egen bedrift er at det innebærer skyhøy risiko.

Vi hører nesten bare om suksesshistoriene. Faktum er at de aller færreste bedrifter overlever.

Tall fra SSB viser at kun 30 prosent av nyetablerte bedrifter i Norge fremdeles er aktive etter fem år.

Det stemmer godt overens med tallene fra The Millionaire Next Door, som forteller at en gjennomsnittlig millionær med eget firma går konkurs 3,5 ganger før de etterhvert lykkes

Svært mange mennesker har brukt enorme mengder tid og penger på å bygge opp bedrifter som dessverre etterhvert har feilet.

Men hvis du klarer å lykkes med din egen, suksessfulle bedrift er dette en klar vei til rikdom og den beste måten for å bli rik. 

Hvis du en dag også får mulighet til å selge bedriften din, kan du bli virkelig søkkrik. Det er mange eksempler på folk som har solgt bedriften sin og blitt virkelig rike.

Her må du rett og slett veie opp om du skal gå den “trygge veien” med en godt betalt jobb, eller ta risikoen det innebærer å starte for deg selv.

I følge boken “How Rich People Think”, vet rike mennesker at den største risikoen er å ikke satse på seg selv og de mener at å ha en jobb ikke er noe tryggere enn å drive for seg selv. 

Hvis du har din egen bedrift har du nemlig muligheten til å aktivt oppsøke muligheter og inntekter. 

3. Skaff deg flere inntekter

Split

Ifølge boken Rich Habits har 65 % av dollarmillionærer minst 3 inntektskilder. De er dermed flinke til å sikre seg ved å diversifisere inntekten sin og dermed stå tryggere økonomisk. 

Et faktum som ofte blir slengt rundt er at rike mennesker i snitt har 7 inntektskilder. Det er en sannhet med modifikasjoner.

Det kan godt være at flere dollarmillionær har 7 ulike inntekter, men det betyr ikke at de har 7 jobber eller driver 7 selskaper samtidig. 

Man ville aldri lykkes ved å ha fokuset sitt spredt over så mange ulike ting.

De fleste rike har oftest én god hovedinntekt som enten er fra jobb eller eget firma. 

Det er her de legger inn den største arbeidsinnsatsen og det er her den store inntekten som gjør at de kan bli rike kommer fra.

De andre inntektene er oftest passive inntekter som kommer fra investeringer i ting som aksjemarkedet, eiendom, obligasjoner, kryptovaluta og crowdlending.

Tidligere har vi skrevet mye om måter for å få ekstra inntekt og passive inntekter

Når man har en pengemaskin enten i form av jobb eller eget firma, gjelder det å sikre seg ved å plassere noe av pengene man tjener i andre sektorer enn hva hovedinntekten kommer fra. 

For de fleste som tjener godt er også smarte nok til å vite at alt som er lønnsomt ikke med sikkerhet vil vare evig. 

Man kan miste den godt betalte jobben eller firmaet ditt kan gå i grunne av ulike årsaker. Sannsynligheten er høy statistisk.  

Da gjelder det å ha andre inntekter som veier opp slik at du har flere ben å stå på. 

4. Investere pengene dine smart

Split

En ting nesten alle rike mennesker er veldig opptatt av, er å prioritere sparing og investering

Det er grunnen til at de fleste av dem er blitt rike. 

Ifølge en undersøkelse utført av Spectrum Group, mener 72 % av dollarmillionærer at smart investering er nøkkelen til deres suksess. 

Samme undersøkelse viser at 48 % av millionærene sine investerbare penger er plassert i aksjemarkedet. 

I tillegg til investering i aksjer, er eiendom en av de mest populære investeringene blant de rike – også i Norge. 

På kapitals liste over Norges 400 rikeste personer, er nemlig 107 av dem blitt rike på nettopp eiendom.

Her er et godt eksempel på hvordan investering er et supert verktøy for å bli rik:

Rentes rente gjør de som investerer rike

Når du forstår hvordan rentes rente påvirker investeringene dine vil du også forstå hvor lurt det er å spare og investere jevnlig over lang tid og hvorfor de rike er så opptatt av å investere pengene sine. 

Rentes rente betyr at avkastningen / renten du tjener hvert år blir lagt til på den opprinnelige investeringen din – slik at beløpet ikke bare vokser, men vokser i økende hastighet. 

Raskere og raskere.

Du vil også innse hvor banalt enkelt det er å bli rik på sparing og investering, så lenge du har nok penger å spare.

I dette første eksempelet sparer vi et engangsbeløp på 100.000 kroner. 

I den øverste raden er pengene satt i banken med en rente på 2 prosent. I den nederste raden er pengene satt i aksjefond som gir årlig avkastning på 9 prosent. 

Her ser du tydelig hvor stor effekt det å investere pengene har på verdiutviklingen over tid:

SpareformÅrlig1 år5 år15 år30 år
Bank2 %102 000 kr110 400 kr134 500 kr181 100 kr
Aksjer9 %109 000 kr153 800 kr364 200 kr1 326 700 kr

I neste eksempel sparer vi et engangsbeløp på 100.000 kroner + 10.000 kroner hver måned: 

SpareformÅrlig1 år5 år15 år30 år
Bank2 %223 300 kr741 638 kr2 232 200 kr5 101 885 kr
Aksjer9 %234 700 kr906 577 kr4 057 000 kr18 470 500 kr

Jo mer du tjener, jo mer har du å investere og jo raskere kan du bli virkelig rik på denne måten.

Investering i aksjemarkedet

Som nevnt er et av de vanligste stedene å investere pengene sine i aksjemarkedet, også blant de rike. 

Den enkleste, tryggeste og rimeligste måten for å investere i aksjemarkedet er å investere i aksjefond, nærmere bestemt indeksfond

Da får man investert i flere hundre selskaper med noen få tastetrykk, og får en god, diversifisert investeringsportefølje. 

Aksjer i den Amerikanske S&P 500-indeksen (USAs 500 største selskaper) har i snitt de siste 100 årene steget 10,4 prosent hvert år. 

Det tilsvarer svimlende 2.14 millioner prosent avkastning totalt. 

Selv om 10 % avkastning i året ikke høres ut som all verden, ser du i eksempelet ovenfor hvor stor effekt dette gir over tid, med hjelp av rentes rente. 

Investering i eiendom 

En av tidenes rikeste personer, Andrew Carnegie, uttalte en gang at 90 % av millionærer har blitt det av å eie eiendom, og at mer penger har blitt tjent på eiendom enn alle industrielle investeringer kombinert. 

Det er en sannhet med modifikasjoner, men utsagnet har mye for seg. 

Faktum er at ekstremt mange har tjent mye penger på eiendom, naturligvis også her i Norge. 

Det er vanlig at folk som tjener mye penger, investerer deler av sparepengene i eiendomsmarkedet. 

Tidligere har vi skrevet om hvordan man kan tjene penger på eiendom og om ulike metoder for å investere i eiendom (også uten å kjøpe selv)

Eiendom er rett og slett en eiendel med mange gode egenskaper:

  • Historisk har verdien på eiendom steget mye
  • Eiendom er ikke like sårbar for kortsiktige svingninger i verdi som aksjemarkedet
  • Eiendom er en håndfast og brukbar eiendel
  • Du kan bruke eiendom selv eller leie den ut
  • Du kan renovere, utvikle og flippe eiendommen
  • Det er enkelt å få lån til eiendom og bruke eiendom som sikkerhet for lån
  • Eiendom binder ikke opp mye kapital, da du kan låne 85 % av eiendommens verdi.

Når det er sagt, trenger ikke eiendom utelukkende å være en trygg investering. Det er selvfølgelig også risiko ved å trå feil her også. 

Konklusjon om å bli rik

Split

Å bli rik er oppnåelig for de aller fleste av oss. 

Den vanligste måten for å bli rik er ved å bli selvstendig næringsdrivende og drive sin egen bedrift, men mange blir også rike av å ha en godt betalt jobb samt spare og investere pengene sine smart. 

Det kanskje viktigste er å leve på mindre enn hva man tjener, og spare og investere så mye man kan. 

94 % av dollarmillionærer lever på mindre enn det de tjener, ifølge en undersøkelse av 10.000 rike amerikanere. 

Statistisk tar det ca 32 år med jobbing og sparing for å nå statusen som dollarmillionær.

Historiene vi hører om folk som blir rike over natten er heller unntak fra sannheten, enn hva som i de fleste tilfeller skjer.

Les også:

Arne er utdannet økonom og har stor interesse for å dele sin kunnskap om investering og personlig økonomi. Arne har utforsket inntektsmuligheter på nett i over 15 år, og tjener i dag alle pengene sine digitalt. Det innebærer drift av nettbutikk, digital markedsføring og nettsiden du leser på nå.

Skriv en kommentar